NAGYACSÁD KÖZSÉG SZENNYVÍZCSATORNÁZÁSA ÉS SZENNYVÍZTISZTÍTÁSA
A Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség által kiírt pályázat keretében elnyert 253 055 547 millió forintos (83%-os) támogatás eredményeképpen korszerű szennyvízcsatornázás valósul meg Nagyacsád község területén, amelyhez a lakosságnak 51 830 654 forint (17%) önerővel kell hozzájárulnia. A tervezett beruházási összköltség 304 886 201 millió forint.
A lakossági érdekeltségi hozzájárulást,– melynek összege ingatlanonként 250.000 Ft – az ingatlantulajdonosok egy összegben vagy a korábban kötött lakás elő takarékossági szerződés szerint is befizethetik, valamint lehetőség nyílt az 5 éves időtartamú, havi részletekben történő befizetésre. A lakossági befizetések kezelését a Nagyacsádi Beruházó Víziközmű Társulat végzi.
Közbeszerzési eljárás során történt meg a beruházás kivitelezőjének kiválasztása, melynek eredményeként a vállalkozói szerződés aláírására 2011. május 10-én került sor. A munkaterület átadás május 19-én történt, ezzel az utolsó akadály is elhárult a projekt megvalósítása elől, és elkezdődött a csatornahálózat kiépítése a községben.
Várhatóan 2011. októberben fejeződnek be a munkálatok, ezt követi majd egy fél éves időtartamú próba üzem, a hivatalos projekt zárás pedig 2012. szeptemberében lesz esedékes.
A beruházás következtében a településen kialakul egy olyan gyűjtő- és elvezető rendszer, amely a központi szennyvíztisztító műbe vezeti a település belterületén keletkezett szennyvíz 100%-át.
Az összes lefektetett csatornahosszúság 7946 folyóméter, a kiépített lakossági bekötések száma 259 darab. A háztartásokból - házi bekötések létesítésével - az utcákban kiépített csatornarendszeren keresztül, energiatakarékos, úgynevezett gravitációs úton szállítódik el a szennyvíz a központi tisztítóműbe. A település lejtésviszonyai azonban szükségessé teszik két átemelő mű beiktatását annak érdekében, hogy üzembiztosan működjön a rendszer. A rendszer lelkeként egy központi tisztítómű minimális környezetterheléssel tisztítja meg a település szennyvízét.
A települési szennyvíz csatornázás nem csupán a lakóingatlanok komfortfokozatát növeli, környezetvédelmi hatása is jelentős.
A program célja az, hogy egy olyan, az Európai Unió előírásainak megfelelő rendszer működjön a településen, amely megbízhatóan, biztonságosan és a lakosság számára kényelmesen üzemel.